Zanim zainicjujemy inwestycję budowlaną, godzi się na samym starcie wykonać całościowe analizy geologiczne, które udostępnia nakreślenie przydatności nakreślonego terenu. W zasięgu testów geologicznych urzeczywistnia się odwierty geologiczne, dzięki którym możemy sprawdzić środkową budowę wytypowanego obszaru jak również dokonać badania niekorzystnych składników wpływających na teren. Jest to umiejętność niezbędna, nie tylko za wyjątkiem dla jednostek nieoficjalnych, które chcą na wytypowanym obszarze wybudować swoją posesję, wszelako również dla klientów firmowych wyszukujących terenu na konstrukcję przedsiębiorstwa. Odwierty geologiczne przede wszystkim posiadają w misji odszukanie najoptymalniejszego rozwiązania na montaż jak również ustrzeżenie nas przed niewłaściwym zastosowaniem pola. W sytuacji kiedy reflektowalibyśmy zrealizować odwierty geologiczne posiadające w wskazaniu wybranie materiału samorodnego, wtenczas należy sporządzić należytą kartotekę, bezwarunkową do pozyskania licencji.

Ponadto, starając się o upoważnienie, godzi się posiadać testy gleby poprawnie przetestowane przez laboratorium. Wszelkie opisane działania są niezastąpione do tego żeby potrafić w pełni zainicjować badania geologiczne. Wyspecjalizowani geolodzy w ramach swej działalności urzeczywistniają oprócz odwiertów geologicznych, różnego rodzaju testy gleb, testy geotechniczne, poszukiwania materiałów naturalnych oraz pozyskują a także opisują próbeczki z wyszukanych wgłębień.

Przeważnie odwierty geologiczne wykonywane są przy pomocy zaawansowanego wyposażenia terenowego, w tym również z zużytkowaniem wiertnic geologicznych, albo sond geotechnicznych. W powiązaniu od potrzeb, u pojedynczych geologów prawdopodobnie można także ziścić odwierty geologiczne z sondowaniem statystycznym bądź z sondowaniem dynamicznym.