Fundamentalną kwestią przy kupnie nowego mieszkania nie użytkowanego jest zweryfikowanie kto jest jego faktycznym gospodarzem. Możesz powiedzmy to sprawdzić z asystą księgi wiecznotrwałej lokalu. Czasem słyszy się o tym, że lokum pragnęli wysprzedać lokatorzy, jacy posiadają ustawodastwo w nim mieszkania, aczkolwiek nie są jego faktycznymi posiadaczami. Nie każde domostwo posiada nadmieniony dodany wyżej, zapis w książce wieczystej, tak wzorcowo może być w zdarzeniu mieszkania zrzeszeniowego majątkowego z normą do mieszkania, wtenczas w takiej ewentualności należy naprosić posiadacza lokum o zapisy mające jego prawo do lokalu, takie zaświadczenie może być sporządzone w postaci dokumentu notarialnego. Skontrolowanie książek wieczystych ma chociażby następną zaletę, a mianowicie ułatwia weryfikacji czy mieszkanie oby z pewnością nie jest z kredytem nie spłacanym na wzór przypuszczalnie może być obciążone długiem w formie wsparcia hipotetycznego, wtenczas przed samym zakupem domostwa trzeba zadbać, ażeby wszystkie znajdujące się w niej kredyty zostały zawczasu skreślone.

Następna znacznie istotną ideą przy nabyciu lokum z rynku wtórnego jest to, czy mieszkanie nie jest obciążone umową bezkresną, unormowaną przez kodeks karny. Opis w kodeksie tyczący się takie kontrakty, w których mówi się o tym, iż w zastępstwie za przeniesieniem mienia parceli, klient zmuszony jest do zapewnienia zbywcy bezkresnego wyżywienia. W praktyce znaczy to tyle, że persona bliska właścicielowi, mieszka w jego mieszkaniu oraz ma prawo pomieszkiwać w nim aż do końca życia, niezależnie od tego kto jest najemcą lokum.

W takim zdarzeniu, jeśli miałoby dostać się do inwestycji rozsprzedaży, wówczas persona z bezkresnym rozporządzeniem mieszkania, jest zobowiązana wyrazić akceptację na rozsprzedaż, w przeciwnym przypadku bez jej zgody, rozsprzedaż, mieszkania jest obciążona wadą prawną.