Od jakiego punktu powinniśmy zaingerować przy doborze blatu gastronomicznego? Bowiem, pulpit używany w kuchni jest podstawowym składnikiem wyposażenia kuchni. W powiązaniu z powyższym, barwa blatu zwykle powinien być dopasowany do koloru kuchni. Następny znaczące warunki to trwałość a również świetne zgranie blatu kuchennego do zlewu. Najdogodniej kiedy nasze dopasowywanie zapoczątkujemy już na poziomie planu pomieszczenia kuchennego, tak aby blat był jak najkorzystniej dobrany do zlewozmywaka a tym równym jak najświetniej w pełni uszczelniony.

Przy wybieraniu blatu gastronomicznego do zlewozmywaka, musimy spoglądać na typ wyszukanego zlewu. Ten składnik jest niezwykle istotny, bowiem zlew uwieszony poniekąd umieszczony w pulpit potrzebuje nieco innego montażu. Napomknięty zlew zawieszony można jedynie zamontować pod blatem wytrzymałym na zamoczenie, czyli z granitu, marmuru, kompozytu albo ze stopu metalu. Tym podobnym inne zlewozmywaki zaadoptowują się do wszystkich sposobnych gatunków pulpitów kuchennych.

Jeśli jednakże zdecydujemy się na pulpit gastronomiczny wykonany z doborowego laminatu bądź drewna, wtedy jesteśmy zobowiązani już wpierw ochronić boki pulpitu przed dostaniem się brudnej wody. Zaleca się przypomniane okrycie wykonać na dowód silikonem. Dodatkowo, wspomniane {blaty|pulpity| kuchenne powinno się zostawiać na odpowiednim poziomie oschłości oraz urzeczywistniać co pewien moment należytej renowacji.